سارا : اینجا لانه خرگوش با یک قسمت دیگه از این پادکست بیایم باهم سفری به لانه خرگوش داشته باشیم این قسمت ششم از این پادکسته من سارا همراه ضیا میزبان شما در این پادکست هستیم. موضوعات این هفته : بیت کوین و مالکیت خصوصی و روند صعودی لایتنینگ است .

مالکیت خصوصی: آیا شما واقعا مالک اون خانه اون زمین ،اون ماشین یا اون پول هستین؟ شهر برلین یکی از نقاط شلوغ و پر تقاضا برای ملک در آلمانه . وضعیت تقاضا برای ملک به نقطه بحرانی رسیده به همین دلیل اخیرا رفراندومی سوری توی شهر برلین برگزار میشه و مردم رای های خودشون رو ثبت میکنند . توی این رفراندوم 56 درصد مردم به این رای میدهند که شرکت های املاک دارایی های خودشون رو به اجبار قانون به دولت بفروشند . تا دولت با قیمت پایین تری به مردم عرضشون کنه . چنین رخدادهایی به ما این سوال رو یادآوری میکنه که آیا ما وافعا ما مالک اون چیزی که فکر میکنیم هستیم یا که صرفا مالکیت ما فقط یک مجوزه!

ضیا:سارامالکیت یکی از بنیادهای اصلی پدیده ای مثل بیت کوینه . تو بیت کوین ما به صورت مطلق و به معنای واقعی کلمه مالک بیت کوینمونیم . شاید حتی بتونم بگم که این یکی از اون موضوعاتی که توش میتونیم برتری بیت کوین نسبت به خیلی از غول ها و دارایی ها رو ببینم ، برای اولین بار تو تاریخه که نوعی از دارایی رو داریم که برای مالکیت اون نیاز به مجوز ، اعمال قانون یا حمایت از دولت نداریم بیت کوین

ضیا : : ایده ساتوشی به نحوی کار میکنه که بدون اتکا به آتروتی متمرکز یا ساختارهای قانونی میتونه کار کنه ، میتونه استفاده بشه ، نه رای میخواد ، نه رفراندوم . هیچ چیزی از اینا روش تاثیر نداره ، نه با خشونت ، نه زور اسلحه نیاز داره ، نه هیچ کدوم از اینا میتونه جلوشه بگیره . هر کسی هر جای دنیا با یه دونه کانکشن اینترنت بدون نیاز به اجازه از هیچ کسی میتونه بیت کوینش رو صحت سنجی کنه یا ازش استفاده کنه ، تراکنش بزنه ، پول دریافت کنه و یا هر کاری که دوست داره انجام بده .

سارا : آره دقیقا، مالکیت خصوصی یکی از بنیادهای همزیستی ، همکاری و فعالیت اقتصادی انسانه . اگر حقوق مالکیت خصوصی رعایت و شکوفا بشه افراد هم قطعا شکوفا میشوند . شاید این همون دلیلی باشه که وقتی به کشورهای با حقوق مالکیت خصوصی ضعیف مثل نیجیریه ، ونزوئلا یا ایران نگاه میکنیم ، میبینم که بیت کوین اونجاها محبوبیت بیشتری داره یا که داره مسیر خودش رو بین افراد باز میکنه و میدرخشه . راستی الان که اسم این کشورها رو آوردیم السالوادور هم جزو این کشورهاست ! چون اونجا مثل این که بیت کوین و لایتنینگ خیلی خبرساز شدند .

ضیا : آره درسته . السالوادور اون ته لیست کشورهایی که حقوق مالکیت خصوصی ضعیفی داره . تو این چند ماه که بیت کوین تو کشور السالوادور تبدیل به وجه قانونی رایج کشورشون شده که به اصطلاح بهش میگند لیکای تندر خیلی سر و صدا راه انداخته . ، تو توئیتر داریم میبینم که عکس میفرستن از فروشگاه ها ،رستوران ها ، دکه های کنار خیابون ، میوه فروش و همه بیت کوین میپذیرند . بعد اعداد و ارقام و آمار عجیبی از السالوادور میاد بیرون . مثلا این که فقط یه دونه کیف پول بیت کوین و لایتنینگ که اونجا استفاده میشه و اسمش هم است کیوو به اندازه نصف جمعیت اون کشور کاربر تونسته ثبت کنه تو این مدت خیلی کم . موضوع السالوادور خیلی جالبه ! باید یه قسمت کامل پادکست رو درموردش صحبت کنیم سارا . ولی حالا که استفاده از بیت کوین با لایتنینگ اشاره کردیم ، میخوایم یه ذره در مورد آمار و ارقام رشد لایتینگ صحبت کنیم . اگه شاخص هایی که اینور اونور ثبت شده واسه رشد ظرفیت کانال های لایتینگ که احیانا دیده باشید و یا سرچ کرده باشید به نحوی میتونید ببینید که ظرفیت کانال های لایتینگ که قابل مشاهده هستند دائم تو وضعیتیند که دارند رکوردهای جدیدی هر روز ثبت میکنند . چند ماهی که این وضعیت استمرار داشته و تو این لحظه هم که داریم صحبت میکنیم بیشتر از 3000 تا بیتکوین تو کانال ها قابل مشاهده است . اگر قسمت چهارم پادکست رو شنیده باشید در مورد این که لایتنینگ چیه و اینامختصر صحبت کردیم ، بهش میگن راهکار مقیاس پذیر لایه دوم برای بیت کوین و یا خیلی سادش اینه که یک تکنولوژی پیشرفته است که باعث میشه بتونیم بیت کوین رو خیلی سریعتر و ارزون تر از اون حالت معمولیش انتقال بدیم که برای خرید و استفاده روزمره خیلی عالیه و واسه این هدف هم طراحی شده . این ظرفیت کانال ها نشون از این داره که کاربرد لایتنینگ رو به افزایشه .

سارا : تاره ضیا این فقط مقدار قابل مشاهده تو شبکه لایتنینگه چون کاربران شبکه میتونند به صورت خصوصی و بدون افشای اطلاعات به دنیا باهمدیگه کانال ایجاد کنند و از پرداخت های لایتنینگی استفاده کنند حتی بعضی از کیف پولهای لایتنینگی پر طرفدار هم اینطوری هستند و به صورت خصوصی کانال ایجاد میکنند . یعنی معلوم نیست پشت پرده چه مقدار لایتنینگ داره استفاده می شه و احتمالا خیلی بیشتر از این مقادیری هستند که عمومی در حال استفاده شدند هستند . به جز اون این شاخص که مقدار ظرفیت کانال ها رو نشون میده مثل این که شاخص ناقصی هست که دید کاملی از این که چه مقدار تراکنش توسط کاربرها داره اتفاق میوفته به ما نشون نمیده . درست میگم ؟

ضیا :اوهوم . دقیقا همینه . در کل شبکه لایتنینگ یه جوری طراحی شده که اطلاعات کمی رو میشه ازش استخراج کرد . مثلا ما نمیتونیم بفهیم تو این ظرفیت 3000 بیت کوینی شبکه چند تا تراکنش در حال رخدادنه . مثل این که بگیم فلان مقدار حساب بانکی داریم حالا توی همه حساب ها در مجموع 10 میلیون دلار پول هست . حالا این 10 میلیون دلار ممکنه در تعداد تراکنش های خیلی زیادی بین این حساب ها هر روز در حال جابجایی باشه ، پس یعنی عدد ظرفیت، این که چه سقفی از ظرفیت رو داریم خیلی شاخص خوبی واسه این که به ما بگه چه مقدار اشخاص دارند تو دنیا از لایتنینگ استفاده میکنند نیست . به نظرم این که نمیدونیم چه مقدار تراکنش در حال رخدادنه خیلی اتفاق خوب و درستیه، چون نشون میده راه درستی رو برای مقیاس پذیری و توسعه بیت کوین انتخاب کردیم . درموردش هم خیلی صحبت شده ها، مثلا میگن شبکه هایی مثل Unix و Broadcast اینا مشابه و شبیه اوناست . یعنی مثل چیزی که ما امروز بهش اینترنت میگیم . امروز روی TCP IP یا همون زیر ساخت اینترنت هم ما نمیتونیم آمار پکت هایی که تو اینترنت رد و بدل میشه رو در بیاریم . کاری که میشه کرد شاید این باشه که سرویس هایی باشند که آمارها رو به صورت جزیره ای و برای یک حوزه خاص فقط در بیارند . مثل مثلا سیستم رتبه بندی الکسا ،فقط روی رتبه بندی ترافیک وب سایت ها کار میکنه و اصلا ایده ای در مورد مثلا تورنت و دیپ وب نداره و اصلا نمیتونه هم داشته باشه البته. یعنی این یه الگوی جاافتاده برای توسعه زیرساخت اینترنته که الان هم میبینیم دقیقا رو شبکه لایتنینگ و برای بیت کوین هم تکرار شده و این خیلی جالبه .

سارا : در مورد همین چیزی که گفتی یه تحقیق منتشر شده توسط arcane research که با همکاری خلی از کیف پول ها و فروشگاها و بیزینس های مختلف سعی کرده اطلاعاتی جمع آوری کنه و وضعیت استفاده از بیت کوین توسط لایتنینگ رو تخمین بزنه . توی این تحقیق که خیلی هم مفصل و پر جزئیاته به چیزهای زیادی پرداختند . اکوسیستم لایتنینگ رو سعی کردند ترسیم کنند ، وضعیت شبکه رو تحیلی کردند ، در مورد رفتار کاربرها آمار و ارقام ارائه دادند و حتی در مورد آیندش هم یه سری نظرات دادند .

ضیا : من هفته پیش خوندمش و خیلی هم حال کردم باهاش و خیلی جالب بود . یکی از چیزهای جالبش برای من این بود که با دیتایی که جمع آوری کرده بودند مثل اینکه متوجه شده بودند که کاربرهای لایتنینگ بیشتر از این که فروشگاه ، سرویس های مختلف بخوان خرید انجام بدهند بیشتر از همه انتقال پول بین خودشون ، بین کاربرها انجام میدادند . یعنی مثل همون کارت به کارتی که ماها انجام میدیم . به نظر من چون با لایتنینگ انتقال پول خیلی سریع و راحت و ارزونه واسه همینه که همچین کاربردی رایج شده . آینده خیلی جالب میتونه باشه ، نمیدونیم واقعا !

ضیا : شنونده هایی که دوست دارند تحقیقات رو مطالعه کنند لینکش رو توی توضیحات پادکست ما میزاریم که بتونیم این مطالب رو به شکل ویژه تر دنبال کنید .

سارا: لانه‌ی خرگوش اول هر هفته منتشر می‌شه و می‌تونید از اسپاتیفای، انکر‌اف‌ام، کست‌باکس و پلتفرم‌های ‌استریمینگ دیگه اون رو دنبال کنید. علاوه بر اون، توی کانال تلگرام و یوتیوب ضیا صدر هم هر قسمت آپلود می‌شه. کافیه اسم لانه‌ی خرگوش رو به فارسی توی این پلتفرم‌ها سرچ کنید تا ما رو پیدا کنید. برای دسترسی مستقیم، همه‌ی پلتفرم‌های ما توی انکر قرار داره. فقط کافیه https://anchor.fm/RHJ رو تایپ کنید. صفحه‌ی پادکست ما رو فالو یا سابسکرایب کنید که از منتشر شدن قسمت‌های جدیدش مطلع بشین و بتونید اون رو دنبال کنید. اگه نظری یا پیشنهادی هم دارید می‌تونید با توییتر ضیا یا توی بخش‌های کامنت‌ پادکست با ما درمیون بذارید. فعلا تا هفته‌ی بعد و قسمت بعدی.